Každý rok 14. února slaví miliony lidí na celém světě svatého Valentýna – den plný zamilovaných pohledů, květin a čokolád. Ale zamysleli jste se někdy, odkud se tento svátek vlastně vzal? Historie Valentýna je plná zajímavých příběhů, legend i nečekaných zvratů.
Začalo to v Římě – a nebylo to o lásce
Kořeny Valentýna najdeme ve starověkém Římě, kde se kolem poloviny února slavila Lupercalia. Šlo o pohanský festival spojený s plodností, při kterém se děly zvláštní věci – třeba losování dvojic na jednu noc nebo rituály na podporu budoucích manželství. Trochu divoké, co říkáte?
Jenže v době, kdy křesťanství začalo získávat na síle, se těmto pohanským zvykům začalo přistřihovat křídla. A právě tady se dostává na scénu svatý Valentýn.
Kdo byl svatý Valentýn?
Valentýn nebyl původně svátek, ale skutečný člověk – i když o jeho životě máme spíš legendy než přesná fakta. Nejznámější příběh říká, že to byl kněz, který žil za vlády císaře Claudia II. Tenhle císař přišel s tím, že svobodní muži jsou lepší vojáci, a tak zakázal svatby. Valentýn si ale myslel, že láska je silnější než jakýkoli zákaz, a tajně oddával páry.
Když se na to přišlo, skončil ve vězení. A tady prý uzdravil slepou dceru žalářníka, do které se možná i zamiloval. Než byl popraven, zanechal jí dopis podepsaný „Tvůj Valentýn“. A voilà – máme první valentýnku!
Romantika ve středověku
Svatý Valentýn se postupně stal patronem lásky a v Evropě si jeho svátek začali lidé spojovat s romantikou. Ve 14. století k tomu přispěl básník Geoffrey Chaucer, který psal o tom, že právě 14. února si ptáci vybírají své partnery. To inspirovalo rytíře a šlechtice, aby psali milostné básně a dopisy – takový středověký Tinder.
Dárky na Valentýna
Dárky se staly nedílnou součástí oslavy svatého Valentýna. Mezi nejpopulárnější patří květiny, čokolády a samozřejmě šperky. Zvláštní místo si vydobyly zlaté šperky ve tvaru srdce, které jsou symbolem romantiky. Řetízky, přívěsky nebo náušnice se srdíčky nejen podtrhují eleganci, ale také nesou jasné poselství lásky. Takový dárek má osobní hodnotu a často se předává jako důkaz hlubokého citu. Srdce je odjakživa symbolem lásky, a proto tyto šperky patří mezi nejoblíbenější valentýnské dárky po celém světě.
Přemýšlíte, jaký šperk darovat k Valentýnu? Poradíme Vám!
Valentýnky, čokolády a komerce
V 19. století začal Valentýn získávat podobu, kterou známe dnes. Ve Velké Británii a USA se začaly hromadně vyrábět pohlednice – valentýnky. Místo básní jste tak mohli vyznat lásku i bez velké námahy, stačilo jen přikoupit kytici nebo bonboniéru.
Dnes je Valentýn jedním z nejvíc komerčních svátků. Květinářství, cukrárny i šperkařství mají žně, ale přesto zůstává hlavní myšlenka svátku stejná – připomenout si, jak důležité je říkat lidem, že je máte rádi.
Valentýn u nás
U nás se svátek začal slavit až po roce 1989, a i když mu spousta lidí stále nefandí a dává přednost našemu tradičnímu 1. máji, Valentýn si našel své místo. Ať už ho slavíte s partnerem, kamarády, nebo jen sami pro sebe, je to dobrá příležitost ukázat, že láska má mnoho podob.
Takže ať už si letos koupíte kytici, zlatý šperk se srdcem, nebo si prostě dáte čokoládu jen tak, nezapomeňte, že Valentýn je hlavně o radosti z blízkosti druhých. A o tom přece stojí za to přemýšlet, nejen v únoru.
Commentaires