Dočteme-li se, že je šperk pokovený rhodiem nebo rhodiovaný, znamená to, že je ošetřený takovou povrchovou úpravou, díky které se krásně leskne a září. A co víc, vrstva rhodia chrání šperk před poškrábáním a opotřebením.
Prohlédněte si naši kolekci šperků, zhotovených z bílého zlata s povrchovou úpravou v podobě rhodia.
Co je to rhodium?
Rhodium je vzácný a drahý kov bílé barvy, který patří do skupiny platinových kovů. Je tvrdý, stříbřitě bílý a vysoce lesklý. Jeho výhodou je odolnost proti korozi. Díky svým vlastnostem se často používá v průmyslu, především pak v oblasti šperků a zrcadel. Jelikož se jedná o velmi vzácný kov se skvělými vlastnostmi, řadí se mezi nejdražší kovy na světe. Jeho cena je mnohdy vyšší, než cena zlata či platiny, může se však měnit v závislosti na poptávce a nabídce.
Nejčastěji se rhodium používá právě v procesu rhodiování, kdy se tenká vrstva tohoto kovu pokládá na jiný kov, nejčastěji stříbro či bílé zlato. Tím se zvýší jeho odolnost proti poškrábání, oxidaci a také mu dodá vyšší lesk.
Pozn.:Rhodiování se používá také u automobilů. Je nedílnou součástí katalytických konvertorů a pomáhá snižovat množství škodlivých emisí vypouštěných do atmosféry.
Pozn.: Díky své chemické nereaktivně se často používá v laboratorních procesech a v některých typech elektrod.
Výskyt rhodia
Rhodium se přirozeně vyskytuje v rudách spolu s dalšími platinovými kovy. Většina těchto drahých kovů se těží v Jižní Africe, kde jsou k nalezení značné zásoby platinových kovů.
Jaké jsou výhody rhodia?
Vzhled: rhodium dodává šperkům lesk, kterého by se jinými metodami dosahovalo velmi těžko.
Ochrana: vrstva rhodia chrání šperk před poškrábáním a opotřebením.
Odpuzování nečistot: rhodium je odolné proti skvrnám a oxidaci, což znamená, že šperky zůstanou déle čisté.
Alergická reakce: alergikům, kteří reagují na některé kovy, může rhodiování poskytnout bariéru mezi kůží a šperkem.
Jak rhodiování probíhá?
1. Nejprve je nutné šperk důkladně vyčistit.
2. Šperk zbavený veškerých nečistot se ponoří do speciálního rhodiového roztoku.
3. Rhodium se pomocí elektrického proudu usadí na povrch šperku.
4. V závěru je třeba šperk vyleštit, aby získal perfektní jednotný vzhled.
Rhodiování šperků přináší mnoho výhod, má však i jisté nedostatky. Protože se jedná o povrchovou úpravu, je třeba počítat s tím, že se vrstva rhodia může časem opotřebovat a bude tak nutné ji obnovit. Za jak dlouho? To záleží na tom, jak často se šperk používá a jaká je míra jeho opotřebení.
I přes tuto nevýhodu je ve šperkařství rhodiování velice oblíbenou technikou, která přináší spoustu estetických a praktických výhod. Hledáte-li způsob, jak prodloužit životnost a dodat lesk Vašemu šperku z bílého zlata či stříbra, vsaďte na rhodium!
Prohlédněte si naši kolekci šperků s povrchovou úpravou v podobě rhodia.
Comments