top of page

Jak správně pečovat o zlaté šperky?

Pořídili jste si nádherný zlatý šperk, ale nevíte, jak se o něj správně starat, aby zůstal krásný a lesklý? V tomto článku Vám poradíme, jak o své šperky pečovat, aby zůstaly jako nové, a čemu se při nošení či péči o ně naopak vyhnout.

Modelka se zlatými šperky Lillian Vassago. Zlaté prsteny a zlaté náramky.

Při sportu či fyzické práci své šperky odložte

Zlaté šperky byste měli nosit jen při příležitostech, pro které jsou určeny. Odložte je tedy do bezpečného prostředí Vaší šperkovnice během sportu či fyzické práce (například práce na zahradě, uklízení či vaření).

Při sportu může na šperk působit Váš pot, který urychluje oxidaci zlata. Stejně tak není vhodné brát si šperk na plavání do bazénu, kde na něj může působit chlór obsažený ve vodě. Při fyzické práci vzniká vysoké riziko poškrábání šperku, jeho přetrhnutí či jiná poškození. Při vaření se zase do drážek prstýnku mohou usazovat různé nečistoty.

Zlatým šperkům mohou škodit i běžné kosmetické přípravky, které nejsou 100% přírodní. Jedná se především o laky na vlasy, parfémy, mýdla, krémy a tělové spreje. Tyto přípravky obsahují látky, které mohou urychlit stárnutí šperku nebo jej úplně znehodnotit.

Jak skladovat šperky

Šperky by měly být jednou z prvních věcí, kterou odložíte poté, co se vrátíte domů. Uchovávejte je v suchu při pokojové teplotě, na místě, kde nebudou vystaveny slunečnímu svitu. Ideální je tedy šperkovnice vystlaná jemnou látkou, ve které se šperky nebudou vzájemně dotýkat. Zamezíte tak poškrábání jejich povrchu.

Pokud budete šperky sundávat mimo domov, doporučujeme je zabalit do papírového kapesníčku nebo igelitového pytlíku. Šperky určitě neodkládejte do peněženky. Nejen že by mohlo dojít k jejich ztrátě, ale také by se mohly poškrábat o kovové mince.

Šperkovnice na drahé šperky.

Jak vyčistit šperky doma

Nejdříve je důležité zmínit, čemu se při čištění šperků vyhnout. Nepoužívejte žádné prostředky s pískem či jinými hrubými částicemi. Vyhněte se také chemickým prostředkům, které nejsou k čištění šperků určené.

Nejlepší je šperk po každém nošení očistit měkkým hadříkem. Odstraníte tak mastnotu, pot a kosmetické přípravky, které se na něm během dne nashromáždily. Šperky můžete vyčistit také pomocí měkkého zubního kartáčku. Šperk je potřeba nejdříve odmočit ve vlažné vodě s mýdlem nebo jarem a následně jej kartáčkem jemně vyčistit. Na závěr ho opláchněte vlažnou vodou, vysušte hadříkem a nechte volně doschnout. Více rad, jak správně postupovat při čištění šperků, pro Vás máme připraveno v článku Jak nejlépe vyčistit šperky.


Čištění šperků od profesionálů

Pokud se obáváte, že byste šperky při čištění doma poškodili, můžete se obrátit na profesionály v klenotnictví. Ti ultrazvukem dokonale odstraní všechny nečistoty a usazeniny na Vašem oblíbeném klenotu.

Ultrazvukovou čističku si můžete pořídit i domů. Její pořizovací cena se pohybuje kolem 1 500 Kč, vyplatí se Vám tedy pouze v případě, že vlastníte více špeků. Ultrazvukové čištění v domácích podmínkách je ideální pro náramky, řetízky, celozlaté prsteny nebo šperky s diamanty menších velikostí. Ultrazvukovou čističkou nedoporučujeme čistit šperky s výraznými drahokamy, polodrahokamy a perlami.

Některé šperky jsou ošetřené rhodiem, které se časem opotřebí a Váš klenot tak ztratí svůj oslnivý lesk. Šperk si můžete nechat znovu porhodiovat. Bude se opět lesknout tak, jako byste jej právě zakoupili. Podobně je to i u stříbrných šperků, kde rhodiová vrstva chrání kov před nechtěným zčernáním a oxidací.Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

Comments

Rated 0 out of 5 stars.
No ratings yet

Add a rating
bottom of page