top of page

Barevná typologie: léto

V úvodním článku do světa barevné typologie jsme se věnovali charakteristickým rysům základních typů. Také jsme Vám představili návod, díky kterému jste mohli určit, který ze čtyř základních typů je ten Váš. Pokud jste se našli v letním typu, je tento článek přesně pro Vás, neboť dnes se na něj podíváme trochu více z blízka.

Barevná typologie, letní typ. Zlaté náušnice a prsten s diamanty a ametysty.

 

Čím se letní typ vyznačuje?

Na úvod si připomeneme základní charakteristiku: pleť letního typu je světlá až porcelánová, může mít narůžovělý nebo olivový podtón. Na slunci se pleť opaluje dobře, pihy a znaménka jsou našedlá a nevýrazná. Barva vlasů je blond až popelavá, můžeme sem zahrnout i škálu hnědých odstínů. Oči jsou nejčastěji oříškové, světle modré, šedé nebo zelené.


 

Letní typ a jeho tři podtypy

Každý barevný typ v sobě skrývá další tři podtypy. U letního typu rozlišujeme jemné, chladné/pravé a tlumené léto. Obecně platí, že letním typům sluší především pudrové a pastelové barvy, vyhnout by se měly sytým, křiklavě výrazným tónům. Níže jsme si pro Vás připravili charakteristiku, barevnou paletu a příklady tří letních podtypů.


 

Pravé/studené léto

Barevná paleta pro barevný typ studené léto.

Pleť je světlá až porcelánová, často s chladným růžovým podtónem. Má sklony ke snadnému zčervenání. Pro vlasy jsou charakteristické odstíny blond a světle hnědé, často s popelavými nebo namodralými odlesky. Oči pravého léta jsou modré, šedé nebo světle hnědé s chladnými odlesky.

Celkový vzhled pravého léta je chladný a svěží, s jemnými tóny pleti, vlasů a očí. Malá pigmentace a kontrast. Lidé tohoto typu mohou pro své okolí působit křehce až průsvitně.


Barevná paleta

Pravé léto bude vynikat v chladných, měkkých a jemných barvách. Skvělou volbou je ledově modrá, levandulová a studená růžová. Bílá by měla mít chladnější, křídový nádech. Doplňkové barvy zahrnují chladné odstíny šedé, modré a mátové. Vyhnout byste se měli žlutým a oranžovým tónům, které tomuto typu nelichotí.Šperky

Pokud jde o šperky, skvělou volbou je stříbro a bílé zlato. Vyhýbat byste se měli ostrým kontrastům, intenzivním a zářivým barvám. Vhodné jsou šperky s perletí, diamanty, akvamaríny, ametysty, tanzanity a růženínem.


Líčení

Studenému létu bude slušet ladné a jemné líčení chladnými barvami bez žlutých a oranžových tónů. Důležité je harmonické sladění se studeným odstínem pleti. Proto sáhněte po tvářence s chladnými odstíny jako malinová, levandulová, broskvová. Co se týká očních stínů, skvělou volbou jsou chladné modravé, fialové, šeříkové nebo stříbrné odstíny. Podobné barvy zvolte i u rtěnky a lesků.


Materiály

Výběru materiálu oblečení byste měli přikládat stejnou váhu jako barvám. Materiály pro studené léto by měly být spíše lehké, jemné, měkké a chladivé. Vyvarujte se použití těžkých a lesklých látek. Studené léto nejlépe vynikne v průsvitných, splývavých a lesklých přírodních materiálech, které doplní křehký a svěží vzhled. Důležité je vybírat materiály, které nebudou příliš výrazné a kontrastní. Zvolte len, viskózu, bavlnu, šifon, kašmír nebo hedvábí. 

Tlumené léto

Barevná paleta pro barevný typ tlumené léto.

Pleť má chladný namodralý nebo růžový podtón, viditelné žilky mají modrý tón. Celkově je pleť bledší, decentní a jemná. Opálení není výrazné, pleť získává spíše růžovou barvu. Vlasy jsou obvykle světlé a plavé, hnědé až zrzavé s chladnými odlesky. Oči mají chladné odstíny modrých, šedých nebo zelených barev. Kontrasty mezi vlasy, obočím, řasami a pletí nebývají výrazné.


Barevná paleta

Barevná paleta by měla působit harmonicky a jemně. Typické jsou měkké pastely a zemité tóny. Tlumenému létu budou slušet chladné odstíny modré a fialové. Dobře budete vypadat i v neutrální béžové či karamelové barvě, můžete vyzkoušet některé pastelové barvy, jako je mátová a smetanová.

Vyhnout byste se měli sytým křiklavým barvám jako je červená, žlutá, purpurová a svítivě zelená. Matné a špinavé barvy jako je khaki, olivová a rezavá taktéž nejsou vhodné. Obecně je třeba vyhnout se barvám, které jsou příliš průrazné, tvrdé, nebo naopak mdlé a nezřetelné.


Šperky

Doporučujeme šperky zhotovené ze stříbra, bílého zlata nebo platiny. Pokud se rádi zdobíte šperky s kameny, sáhněte po akvamarínu, ametystu a měsíčním kameni. Chybu neuděláte ani s perlami. Naopak se vyhýbejte žlutému zlatu, citrínům a žlutým topazům. Tlumenému létu budou slušet šperky s jemným a decentním designem bez ostrých hran. Robustním a extravagantním šperkům se raději vyhněte.


Líčení

Doporučujeme držet se decentního, přirozeného a jemného líčení, které podtrhne měkkost, eleganci a svěžest tlumeného léta. Skvěle bude vypadat tvářenka v korálových či lososových tónech. Oční stíny vybírejte z měkkých a neutrálních tónů jako šedomodrá, lila, pudrová růžová. Pokud máte světlé obočí, můžete jej zvýraznit tužkou nebo gelem. Na rty lze nanést krémovou rtěnku v odstínech meruňkové nebo starorůžové. Vyhněte se ale sytým a matným odstínům.


Materiály

Tento typ by se měl vyhýbat všemu křiklavému, výraznému a lesklému. Ideální jsou tlumené, měkké a jemné materiály s minimalistickými vzory. Slušet Vám budou především přírodní materiály jako je bavlna, len, hedvábí a kašmír. Vyhnout byste se měli těžkým, lesklým a syntetickým materiálům, třeba kožence nebo sametu. 

Jasné léto

Barevná paleta pro barevný typ jasné léto.

Jasné léto má velmi světlou, chladnou a průsvitnou pleť, na které jsou často viditelné modré žilky. Oči jsou světle modré, šedozelené nebo světle hnědé. Vlasy jsou světle plavé, plavé nebo hnědé s chladnými tóny. Celkově působí jasné léto velmi jemným, čistým a svěžím dojmem. Charakteristická je výrazná světlost, chlad a lesk pleti i vlasů.


Barevná paleta

Paleta pro jasné léto je tvořena převážně pastelovými a studenými tóny s velkou světlostí a čistotou. Hlavními barvami jsou studené modré tóny jako ledová modrá a nebeská modrá, dále pudrová. Chybu neuděláte ani s pudrovými a chladnými tóny fialové, růžové a zelené. Celkově je paleta jasného léta velmi svěží, chladná a zářivá s decentním a jemným provedením. Vyhněte se teplým, sytým a kontrastním barvám, jako oranžová, zlatá, cihlová a červená.Šperky

Dokonalou volbou jsou šperky zhotovené ze stříbra nebo bílého zlata. Pokud máte rádi zdobené šperky, doporučujeme vyhledávat ty s kameny chladných barev jako akvamarín, křišťál, ametyst, růženín, topaz a perly. Celkově by měly být šperky spíše subtilní, decentní a jemně zářivé než masivní a výrazné. Čisté linie a měkký lesk jsou pro tento jemný letní typ to nejlepší.Líčení

Pro zdůraznění Vaší přirozené krásy je vhodné vybírat barevné tóny, které ladí s Vaším studeným odstínem pleti. Oční stíny doporučujeme volit ve studených tónech fialové, modré a šedobílé. Pokud si chcete zvýraznit obočí, držte se opět chladných tónů, které jsou podobné barvě Vašich vlasů. Měli byste se vyhnout černému obočí. Na tváře můžete použít chladnější růžovou nebo malinovou tvářenku. Podobné odstíny lze použít i na rty.


Materiály

Pro zdůraznění přirozeného půvabu je třeba vybírat jemné a přírodní materiály namísto těžkých, lesklých nebo syntetických látek jako koženka či samet. Ve Vašem šatníku by tedy nemělo chybět oblečení z lehkých přírodních materiálů jako je bavlna, len a kašmír. Pokud máte rádi látky s jemným leskem, skvělou volbou pro Vás bude satén a hedvábí. 

Na závěr je třeba zmínit, že barevná typologie s uvedeným doporučením barev, materiálů a líčení má být spíše inspirací než pravidlem. Pokud Vaše oblíbená barva nebo látka zcela neodpovídá parametrům Vašeho barevného typu, nevadí to. Hlavní je cítit se ve svém oblečení a make-upu příjemně a sebejistě.

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

Comments

Rated 0 out of 5 stars.
No ratings yet

Add a rating
bottom of page