top of page

Barevná typologie

Už jste se někdy dívali do zrcadla a měli pocit, že barvy, které máte na sobě, pro Vás nejsou ty pravé? Že Vám nesluší tak, jak byste si přáli? Že Váš obličej vypadá unavený a bez života, i když se cítíte svěží?


Barvy, které nosíme, mají dalekosáhlý vliv na náš celkový vzhled. Mohou buď zázračně oživit naši pleť, vlasy a oči, anebo nás naopak zcela utlumit. Správná barevná harmonie dokáže doslova vykreslit kontrast, zvýraznit naši přirozenou krásu a dodat tváři potřebný lesk. Nevhodné barvy naopak mohou způsobit, že budeme vypadat mdlí, unavení či dokonce starší, než jsme.

Zlaté šperky Lillian Vassago.

Jak jste určitě uhodli, v tomto článku se podíváme na úvod do světa barevné typologie, která Vám pomůže najít ty správné odstíny. Takové, co umožní vyniknout Vaší kráse.


 

Základní barevné typy

Barevná typologie rozlišuje čtyři základní typy – jarní, letní, podzimní a zimní. Tyto barevné typy vycházejí z Vaší přirozené barevné harmonie, která je dána odstínem pleti, barvou očí a vlasů. Kromě těchto čtyř typů existuje dalších osm tónově neutrálních typů, pro které není tak důležitá teplota barvy, jako spíše její sytost nebo jas.


 

Jaro

Zlatý prsten a náušnice s ametystem a brilianty Lillian Vassago.

Jaro patří k teplým barevným typům a je pro něj charakteristické následující:


Pleť: jarní typy se vyznačují světlou pletí se žlutým či zlatým tónem, která se dobře opaluje. Časté jsou také zlatavé pihy a růžové tváře.

Vlasy: bývají plavé, medové, zlatohnědé s měděným nádechem. Mohou být i tmavě hnědé se zlatými odlesky.

Oči: světlé, nejčastěji šedé, modré nebo zelené s jantarovými flíčky.


K teplému podtónu pleti se zlatavým nádechem se dokonale hodí světlé jemné barvy jara, stejně jako všechny barvy se zlatavým základem: slonová kost, medová, jemná světlá zeleň, meruňková, broskvová, fialkově modrá. Chybu také neuděláte se sytou korálovou červení nebo chrpově modrou. Černé, bílé a všem studeným barvám byste se měli vyhnout, neboť v nich můžete působit unaveně a bledě.


A po jakých špercích byste měli sáhnout? Dokonalou volbou jsou pro Vás bílé nebo růžové perly. Vhodný je také akvamarín nebo něžná kombinace žlutého zlata s tyrkysovými detaily. Vyzkoušet můžete jemné šperky s ametystem.  Naopak byste se měli vyhnout rubínům, safírům a korálům.


 

Léto

Léto je prvním ze dvou studených základních typů. Vyzařuje svěží, jemnou a něžnou atmosféru a je pro něj typické následující:


Zlatý prsten a náušnice s brilianty Lillian Vassago.

Pleť: má chladný podtón, může být narůžovělá s olivovým nádechem. Na sluníčku se tento typ opaluje velice dobře. Pihy a znaménka jsou spíš našedlá a méně výrazná.

Vlasy: nejčastěji popelavá blond nebo hnědá, vlasy ale mohou být i platinové.

Oči: všechny studené odstíny modré, modrozelené, zelené a hnědé.


Letí typ vynikne v decentních odstínech studených, pudrových a pastelových barev. Sluší mu téměř všechny odstíny se základem modré, šedé, zelené, růžové a šeříkově fialové. Letním typům doporučujeme vyhnout se barevným kombinacím s vysokým kontrastem.


Pokud jde o šperky, skvělou volbou je moderní bílé zlato, růženín, zirkony, diamanty nebo perleť. Naopak byste se měli vyhnout žlutému zlatu a šperkům z kombinovaného zlata. 

Podzim

Zlaté kruhové náušnice Lillian Vassago.

Podobně jako u jarního typu se barvy podzimu vyznačují teplými přírodními tóny s odstíny zlaté. Na rozdíl od jara je ale podzim charakteristický pro syté a zemité tóny barev.


Pleť: velice často světlá až slonová, žluto béžová nebo broskvová s nádechem do zlatova. Pihy a znaménka mají taktéž zlatavý nádech. Podzimní typ se na slunci špatně opaluje, k zarudnutí pleti může dojít již po pár minutách.

Vlasy: specifická barva vlasů pro podzim je červená a zrzavá. Patří sem ale i odstíny hnědé s červenými a zlatými odlesky.

Oči: nejčastěji hnědé (všechny odstíny) nebo olivově zelené.


Podzimním typům budou slušet teplé a přírodní barvy inspirované tímto ročním obdobím: červená, oranžová, všechny odstíny hnědé, olivově zelená, khaki a petrolejová. Naopak byste se měli vyhnout odstínům růžové, výrazné fialové a studeným tónům modré.


Co se týká výběru šperků, skvěle budete vypadat s onyxy, rubíny, citríny a smaragdy.  Můžete ale vyzkoušet i perly a šperky z kombinovaného zlata. K podzimnímu typu se dokonale hodí i klasické dřevěné korály. 

Zima

Zlaté šperky Lillian Vassago.

Zima patří mezi studené typy, stejně jako léto. Můžeme se také setkat s podtypy Sněhurka a Jižanka. Charakteristické rysy pro zimu jsou:


Pleť: světlá až porcelánová, může mít namodralý podtón nebo být i olivová s chladným podtónem. Pihy se vyskytují minimálně a na sluníčku se zimní typy opalují rychle.

Vlasy: typické jsou sytě hnědé až černé vlasy, mohou mít namodralé odlesky.

Oči: světle modré, tmavě zelené nebo hnědé se studeným podtónem.


Barevná paleta pro zimní typ je složena z bohatých, intenzivních a sytých odstínů, jako jsou hluboká rubínová, půlnoční modrá nebo temná smaragdová. Tyto tmavé a výrazné barvy jsou doplněné o chladné a čisté tóny, jako je křišťálově bílá či ledově šedá. Zimní typ se vůbec nemusí bát experimentovat s kontrasty – je jediný, kterému sluší kombinace černé a bílé.


Svůj outfit můžete doplnit rubíny, jantary, smaragdy, růženínem, bílým a růžovým zlatem, platinou nebo růžovými perlami. Naopak se vyhněte žlutému zlatu. 

Jak určit svůj barevný typ

Jaký jste barevný typ si můžete z pohodlí domova určit sami. Co takhle uspořádat večírek s přáteli, během kterého si budete barevné typy určovat společně? Získáte více názorů na barevné palety, které Vám sluší. Několik perspektiv Vám může pomoci lépe rozpoznat, jaké odstíny Vám skutečně svědčí a které by pro Vás naopak nebyly vhodné.


K určení barevného typu se používá tzv. šátkový test. Dobře však mohou posloužit i barevné papíry větší velikosti.


Šátky nebo papíry přikládejte k pleti a v zrcadle hodnoťte jejich efekt.

Vezměte si na to čas a pečlivě si prohlížejte svůj odraz. Které barvy Vás rozzáří a které naopak utlumí? Které barvy zvýrazní Vaše oči a které nedokonalosti pleti?


Zda patříte mezi teplé nebo studené barevné typy zjistíte stejnou metodou.

Místo různobarevných šátků/papírů ale přikládejte k pleti odstíny zlaté a stříbrné. Můžete také použít šperky, které máte doma. Pokud Vás více rozzáří zlaté šperky, pravděpodobně patříte k teplým typům. Pokud Vám svědčí spíše stříbrné tóny, zapadáte mezi studené barevné typy.


Abyste svůj barevný typ určili co nejpřesněji, měli byste dbát na to, aby místnost byla osvětlená denním světlem a abyste měli na sobě oblečení v šedé nebo jiné neutrální barvě. Umělé osvětlení a barevné oblečení by mohlo výrazně ovlivnit a zkreslit výsledek.


Vlasy by měly být stažené dozadu, aby nezakrývaly obličej a nezkreslovaly celkový dojem. Pleť by měla být očištěná a bez make-upu.


Dodržením těchto jednoduchých kroků zajistíte, že barvy vyzkoušíte s maximálním efektem. Budou odrážet Vaši přirozenou vizáž a snáze rozpoznáte, které odstíny jsou pro Vás ty pravé.

 

V následujících článcích Vám představíme barevné typy detailněji a pomůžeme Vám s jejich rozpoznáním i využitím. Buďte připraveni zazářit svým osobitým půvabem!


0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

Comments

Rated 0 out of 5 stars.
No ratings yet

Add a rating
bottom of page